Friday, 7 July 2017

"Apokalüpsis kohe"
Kunstnike vabaõhu töötuba Pakri poolsaarel ja Amandus Adamsoni Ateljeemuuseumis. August 2017.

Pakri Looduskaitse ala asub Paldiski linnas, Põhja-Eestis. Enne Eesti vabanemist oli Pakri poolsaar Nõukogude Liidu militaartsooniks. See oli tavakodanikele suletud kuna Pakril asus Punase armee baas. Paldiskis on küllalt sügava merepõhjaga sadam, mis sobib nii sõjaväe kui ka ookeani laevadele.

Kuna kogu poolsaar oli  varem vaid sõjaväe territooriumiks siis praeguseks on sellest kujunenud looduslik asuala. Peale Nõukogude Liidu kokkuvarisemist loodi poolsaarele looduskaitse ala. Kuid okupatsiooni aja vältel sõjavägi kahjuks reostas poolsaare. Eesti Vabariik on teinud suuri pingutusi ja puhastanud maapinna ja ranna õlist ning keemiajäätmetest. Praeguseks on poolsaare loodus suuremalt jaolt taastunud.

Meie ideeks on mäletada olnut ja arutleda sellise poliitika üle, milles looduse rolli nähakse vaid vägivalla varjamise ja jõukuse kasvatamise vahendina. Me kutsume vaatajaskonda üles aruteludele ja kunstnike rääkima enda tegevustest augusti algul toimuvates töötubades. Näitus ja installatsioonid looduses jäävad nähtavaks kuni 5. septembrini.

Meteor on rahvusvaheline kunstnike rühmitus mis korraldab avatud kunstnike töötoa. Nende koondumiskohaks on olnud Malmö linn Rootsis. Me tahaksime kokku kutsuda oma kunstnikest ühenduse liikmed Rootsist, Taanist, Eestist, Leedust, Lätist, Indiast ja mujalt maailmast tegemaks ühendust artikuleerituks ja lähendada liikmeid tulevikus korraldatavate kunstisündmuste ja näituste ning ettevõtmiste läbiviimiseks. Siinjuures on sisemiseks kaalutlus nende rahvaste ühendamine, kes elasid läbi lõhenemist nii siseriikliku lagunemise või riigi osadeks jaotamise kuid ka järjepideva migratsiooni tagajärjel.

Projekt on kureeritud kahe kuraatori Rait Rosina ja Tamara de Lavali koostöös. Pakri poolsaare töötoas osalevad 14 kunstniku Eestist ja mujalt. See on kavandatud olema rahvusvahelise kunstirühmituse Meteor International üritusena. Töötoa tulemustest tekib Pakri poolsaare looduskaitse välisele alale installatsioonide näitus, mida on võimalik looduses käies näha ning Amandus Adamsoni Ateljeemuuseumis on samuti paralleelselt avatud näitus.

Näitused on kavandatud Pakri poolsaare looduskaitse alal ja Amandus Adamsoni Ateljeemuuseumis. Installatsioonide paikadest koostame kaarti, mille järgi looduses matkaja saab kunsti töid üles leida ja viited kust nende kohta vajadusel infot juurde lugeda. 
Amandus Adamsoni Ateljeemuuseumi galeriis toimub galeriinäitus samaaegselt looduses toimuvaga, mille moodustavad osalevate kunstnike tööd kohandatuna galerii ruumi iseärasustele.


R. Rosin & T. de Laval
METEOR INTERNATIONAL

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.

Apocalypse Now  Open Air Artist Workshop on Pakri Peninsula August 2017 and an art exhibition at Amandus Adamson Studio Museum in Pal...